عزم جدی دولت بر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی
آگوست 29, 2015
تماشا کنید: روش خارج کردن قلم گلکسی نوت 5 در صورت گیر کردن آن
آگوست 29, 2015
Show all

کاویتاسیون

کاویتاسیون : حُفره‌زایی (نام‌های دیگر: خوردگی حبابی، کَویتاسیون، حفره‌سازی، خلاءزایی) پدیده‌ای است که در آن کاهش فشار، باعث تبخیر موضعی مایع و ایجاد حباب‌هایی شود.

کاویتاسیون – Cavitation

دمای سیال ورودی نباید از حداکثر مجاز عبور نماید، زیرا در این صورت با مشکلاتی همچون کاهش ظرفیت، پدیده کاویتاسیون و تشکیل رسوب در سطح داخلی پمپ رو به رو خواهد شد.

کاویتاسیون

کاویتاسیون

حداکثر دمای مجاز سیال برای پمپ های وکیوم آب در گردش 50 درجه سانتی گراد می باشد. البته لازم به ذکر می باشد پمپ های وکیوم  در دماهای بالاتر از حد مجاز دچار کاهش ظرفیت وکیوم می گردند.

کاویتاسیون : حُفره‌زایی (نام‌های دیگر: خوردگی حبابی، کَویتاسیون، حفره‌سازی، خلاءزایی) پدیده‌ای است که در آن کاهش فشار، باعث تبخیر موضعی مایع و ایجاد حباب‌هایی شود.

در این پدیده که معمولاً در مایعات با حرکت متلاطم به دلیل اختلاف فشار در مایع رخ می د‌هد، فشار موضعی کم‌تر از فشار بخار مایع می‌شود. این امر باعث می‌شود تا مثلاً آب که در شرایط متعارف در ۱۰۰ درجه سانتیگراد شکل گازی پیدا می‌کند در دماهایی پایین‌تر زودتر به صورت گاز درآید.

حباب‌های گازی ایجاد شده زمانی که دوباره به منطقه پرفشارتر وارد می‌شوند معمولاً منفجر می‌شوند. این ترکیدن حباب‌ها شوکی موج ‌مانند ایجاد می‌کند که صدادار است.

حفره‌زایی همچنین یکی از دلایل اولیه لرزش در پمپ‌های وکیوم می باشد به این ترتیب به دلیل مکش موجود در محفظه پمپ، فشار مایع درون محفظه کاهش می‌یابد. چنانچه این فشار از فشار بخار مایع در دمای عملیاتی کمتر شود؛ مایع درون محفظه پمپ تبخیر شده و بصورت حباب درمی‌آید. این حبابها در برخورد با پروانه‌های پمپ ترکیده و نه تنها باعث لرزش پمپ می‌شوند بلکه آسیبهای جدی از جمله خوردگی زیاد در لبه پروانه‌ها و بدنه ایجاد می‌کنند که به مرور زمان باعث کاهش راندمان پمپ می‌گردد. وجود مانع در مسیر مکش، وجود زانوئی در فاصله نزدیک ورودی پمپ و یا شرایط غیر عادی بهره‌برداری از عوامل این مسئله هستند.

در شرایط زیر کاویتاسیون رخ خواهد داد :

  • دما و فشار مایع درونی پمپ وکیوم بالا باشد.
  • فشار مطلق ورودی کمتر از 80 میلی لیتر جیوه باشد که بستگی به درجه حرارت سیال خواهد داشت.
  • وجود یک مانع در سر راه مکش
  • وجود زانوئی در فاصله نزدیک ورودی پمپ
  • اگر فشار استاتیکی از فشار بخار بیشتر گردد
  • پمپ بزرگتر از ظرفیت نصب شده باشد

فعالیت پمپ در شرایط کاویتاسیون ( در طولانی مدت ) می تواند باعث صدمات و آسیب های جدی پمپ گردد.

جهت رفع کاویتاسیون، علاوه بر رفع موارد و مشکلات بالا می توانید از راهکرد های زیر استفاده نمایید :

  • نصب شیر قائم ضد کاویتاسیون
  • حذف زانوئی در فاصله نزدیک ورودی پمپ
  • کاهش دمای مایع درونی

ویسکوزیته، گِرانرَوی ،لِزْجَت یا وُشکسانی : عبارت است از مقاومت یک مایع در برابر اعمال تنش برشی، در یک سیال جاری (در حال حرکت)، که لایه‌های مختلف آن نسبت به یکدیگر جابجا می‌شوند، به‌مقدار مقاومت لایه‌های سیال در برابر لغزش روی هم گرانروی سیال می‌گویند. هرچه گرانروی مایعی بیشتر باشد، برای ایجاد تغییر شکل یکسان، به تنش برشی بیشتری نیاز است. به‌عنوان مثال گرانروی عسل از گرانروی شیر بسیار بیشتر است.

با افزایش دما لزجت سیالات مایع کاهش می یابد ولی در گازها، قضیه برعکس است، البته درصد تغییرات آن برای سیالات مختلف متفاوت است.

گروه صنعتی کیان پارس
گروه صنعتی کیان پارس
گروه صنعتی کیان پارس در سال 1374 با هدف ارائه خدمات در زمینه ساخت و تولید پمپ های وکیوم با رینگ مایع به صورت متمرکز تاسیس گردید. این گروه صنعتی با توانمندی حاصل از دانش فنی خود و با بکارگیری پرسنل کارآزموده، ضمن برخورداری از مجهزترین ماشین آلات و تجهیزات تخصصی مطابق با آخرین استانداردهای شرکت های معتبر اروپایی و آمریکایی، توانسته است در کمتر از دو دهه همگام با پیشگامان این صنعت فعالیت نماید. این گروه تمامی تلاش خود را در به حرکت در آوردن چرخ صنعت - پیشبرد اهداف ملی نموده و امید است گامی در جهت تحقق آرمانهای کشورمان برداشته باشیم. هدف از این تلاش، نه تنها بازارهای داخلی، بلکه معرفی نام برند های ایرانی به خارج از مرزهای ایران زمین بوده که افتخاری بر این ادعاست.

دیدگاه ها بسته شده است