تضمین دو‌جانبه برای کالای صنعتی
آگوست 24, 2015
فناوری جدید، دوام باتری آیفون 6 را تا یک هفته افزایش می‌دهد
آگوست 24, 2015
Show all

گیج فشار

گيج هاي فشار نسبي کاملا به فشار اتمسفر وابسته بوده و در دو نقطه جغرافيايي مانند بندر بوشهر و تهران، فشار حاصل از يک فرآيند را به صورت متفاوت گزارش مي دهند زيرا فشار اتمسفر در اين دو شهر متفاوت مي باشد. فشار اتمسفر به ارتفاع از سطح دريا، دما و شرايط آب و هوايي ارتباط دارد.

گیج فشار – جهت قرائت فشار

گيج هاي فشار نسبي کاملا به فشار اتمسفر وابسته بوده و در دو نقطه جغرافيايي مانند بندر بوشهر و تهران، فشار حاصل از يک فرآيند را به صورت متفاوت گزارش مي دهند زيرا فشار اتمسفر در اين دو شهر متفاوت مي باشد. فشار اتمسفر به ارتفاع از سطح دريا، دما و شرايط آب و هوايي ارتباط دارد.

گیج فشار

گیج فشار

از گيج هاي فشار نسبي براي فرآيندهايي که تنها اختلاف فشار با اتمسفر اهميت دارد استفاده مي شود و نسبت به گيج هاي فشار مطلق ارزانتر   مي باشند. گيج هاي فشار نسبي، فشار اتمسفر را صفر نشان مي دهند و با عميق تر شدن خلاء به سمت 1- حرکت مي کند. بايد توجه داشت که هميشه فشار نسبي در خلاء به صورت منفي مي باشد.

 به طور کلي از دو فشارسنج (گیج فشار) براي خواندن فشار خلأ استفاده مي­شود، گیج فشار نسبي و گیج فشار مطلق. مقايسه اين دو نوع گيج را مي­توان در جدول زير مشاهده نمود:

گیج فشار نسبي

گیج فشار مطلق
مقدار خوانده شده فشار توسط گيج فشار نسبي به مقدار فشار اتمسفر (فشار هوا در محل اندازه گيري) بستگي دارد.

کافي است فشار اتمسفر کمي تغيير کند تا فشار در حال اندازه­گيري توسط گيج فشار نسبي نيز دستخوش گردد.

مقدار خوانده شده فشار توسط گيج فشار مطلق مستقل از فشار اتمسفر (فشار هوا در محل اندازه­گيري) مي­باشد.

تغيير ميزان فشار اتمسفر اثري بر روي فشار خوانده شده توسط اين گيج ندارد.

براي انجام کارهايي که تنها اندازه­گيري مقدار تقريبي فشار کافي است، مي­توان از اين نوع گيج استفاده نمود.

براي انجام کارهاي دقيق­تر بايد از اين گيج استفاده نمود.
اين گيج فشار اتمسفر را مبدأ و نقطه صفر در نظر مي­گيرد و با کاهش فشار سيستم، مقادير منفي را نشان مي­دهد. اين گيج فشار اتمسفر را مقدار واقعي آن در نظر مي­گيرد. با کاهش فشار، به سمت صفر رفته و هرگز عدد زیر صفر قرار نمی گیرد.
اعداد نشان داده شده توسط اين گيج منفي است.

اعداد نشان داده شده توسط اين گيج مثبت است.

پارامترهاي زيادي از جمله دما، رطوبت، شرايط آب و هوايي، وزش باد، ارتفاع از سطح دريا و … فشار اتمسفر را تغيير مي­دهند، که اين عوامل اندازه­گيري دقيق فشار اتمسفر را با دشواري روبرو مي­کند.

همین دليلی بر دقيق نبودن اندازه­گيري فشار توسط گيج فشارسنج نسبي مي­باشد. زيرا با تغيير هر يک از پارامترهاي بالا فشار اتمسفر يعني نقطه صفر گيج جابجا مي­شود و اين يعني فشار خوانده شده مقدار واقعي نخواهد بود.

از گیج فشار نسبي تنها براي فرآيندهايي استفاده مي­شود که اختلاف فشار با اتمسفر از اهمیت برخوردار است.

نماد لینک این

LinkedIn

گروه صنعتی کیان پارس
گروه صنعتی کیان پارس
گروه صنعتی کیان پارس در سال 1374 با هدف ارائه خدمات در زمینه ساخت و تولید پمپ های وکیوم با رینگ مایع به صورت متمرکز تاسیس گردید. این گروه صنعتی با توانمندی حاصل از دانش فنی خود و با بکارگیری پرسنل کارآزموده، ضمن برخورداری از مجهزترین ماشین آلات و تجهیزات تخصصی مطابق با آخرین استانداردهای شرکت های معتبر اروپایی و آمریکایی، توانسته است در کمتر از دو دهه همگام با پیشگامان این صنعت فعالیت نماید. این گروه تمامی تلاش خود را در به حرکت در آوردن چرخ صنعت - پیشبرد اهداف ملی نموده و امید است گامی در جهت تحقق آرمانهای کشورمان برداشته باشیم. هدف از این تلاش، نه تنها بازارهای داخلی، بلکه معرفی نام برند های ایرانی به خارج از مرزهای ایران زمین بوده که افتخاری بر این ادعاست.

دیدگاه ها بسته شده است