سامسونگ رسما عرضه گلکسی نوت 5 با ظرفیت 128 گیگابایت را تکذیب کرد
آگوست 18, 2015
ایسوس تبلت پرچمدار ZenPad S 8.0‌ را معرفی کرد
آگوست 18, 2015
Show all

پایین‌ترین سطح شاخص جهانی بهای مواد غذایی در 6 سال اخیر

خبر


گروه بازرگانی: افت قیمت محصولات لبنی و روغن‌های گیاهی باعث شد تا شاخص بهای مواد غذایی فائو به پایین‌ترین سطح خود از سپتامبر سال 2009 تاکنون برسد.


قیمت‌های جهانی محصولات لبنی در ماه ژوئیه (10 تیر تا 10 مرداد) سال 2015 در پی کاهش تقاضای واردات شیر از سوی چین، کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا و اتحادیه اروپا به شدت سقوط کرد. سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نیز اعلام کرد قیمت جهانی محصولات غذایی اساسی در ماه ژوئیه سال جاری میلادی (10 تیر الی 10 مرداد) به پایین‌ترین سطح متوسط ماهانه (طی 6 سال گذشته) از سپتامبر سال 2009 تا به اکنون رسید.


بنا بر گزارش این سازمان، افت شدید بهای محصولات لبنی و روغن‌های گیاهی موجب شد تا افزایش قیمت شکر، حبوبات و غلات در ماه گذشته میلادی کمرنگ شود، حال آنکه شاخص قیمت‌های جهانی گوشت در این ماه همچنان ثابت ماند.


به گزارش دفتر نمایندگی فائو در ایران، شاخص بهای جهانی مواد غذایی فائو به‌طور متوسط در ماه ژوئیه به 4/ 164 واحد رسید که در مقایسه با ماه ژوئن (10 خرداد الی 10 تیر) یک درصد و نسبت به مدت مشابه در سال قبل 4/ 19 درصد کاهش داشت.


شاخص وزن تجاری فائو در سطح بازارهای بین‌المللی پنج گروه اصلی کالایی شامل حبوبات و غلات، گوشت، محصولات لبنی، روغن‌های گیاهی و شکر را مورد بررسی قرار داده است.


بنابراین گزارش، در ماه ژوئیه کاهش تقاضای واردات شیر توسط چین، کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا و اتحادیه اروپا موجب شد تا شاخص بهای محصولات لبنی در مقایسه با ماه قبل به میزان 2/ 7 درصد افت کرده و در نهایت فراوانی صادراتی محصولات لبنی را در بازارهای جهانی به همراه داشت.


شاخص بهای روغن‌های گیاهی نیز در ماه ژوئیه به میزان 5/ 5 درصد در مقایسه با ماه ژوئن کاهش داشت و به پایین‌ترین میزان خود از ژوئیه سال 2009 تاکنون رسید. این سقوط در واقع در پی کاهش قیمت جهانی روغن پالم اتفاق افتاد که به واسطه افزایش تولید و عرضه این محصول در جنوب شرقی آسیا رخ داد، حال آنکه کند شدن آهنگ صادرات این محصول توسط مالزی نیز بر این جریان اثرگذار بوده است. از سوی دیگر افت بیشتر قیمت روغن درپی عرضه گسترده این محصول برای صادرات توسط کشورهای آمریکای جنوبی صورت گرفت. بهای حبوبات و غلات نیز در ماه ژوئن به میزان دو درصد رشد کرد، اما همچنان 1/ 10 درصد پایین‌تر از قیمت‌های مشابه سال قبل در ماه ژوئیه بود. از سوی دیگر برای دومین ماه متوالی رشد قیمت‌های گندم و ذرت که به‌ترتیب در پی بهبود قابل ملاحظه وضعیت جوی در شمال آفریقا و اروپا رخ داد، باعث شد تا شاخص کل بهای حبوبات وغلات با رشد مواجه شود، حال آنکه در این میان شاخص بهای برنج با کاهش نسبی همراه بوده است.


به گزارش فائو، شاخص بهای گوشت در ماه ژوئیه نیز در مقایسه با ماه قبل از آن (ژوئن) همچنان بدون تغییر ماند. به‌گونه‌ای که در فرآیند محاسبه این شاخص، رشد جهانی قیمت گوشت گاو به نوعی باعث کمرنگ شدن اثر کاهش قیمت گوشت گوسفند شد، در حالی که قیمت گوشت مرغ همچنان ثابت ماند.

Source link

گروه صنعتی کیان پارس
گروه صنعتی کیان پارس
گروه صنعتی کیان پارس در سال 1374 با هدف ارائه خدمات در زمینه ساخت و تولید پمپ های وکیوم با رینگ مایع به صورت متمرکز تاسیس گردید. این گروه صنعتی با توانمندی حاصل از دانش فنی خود و با بکارگیری پرسنل کارآزموده، ضمن برخورداری از مجهزترین ماشین آلات و تجهیزات تخصصی مطابق با آخرین استانداردهای شرکت های معتبر اروپایی و آمریکایی، توانسته است در کمتر از دو دهه همگام با پیشگامان این صنعت فعالیت نماید. این گروه تمامی تلاش خود را در به حرکت در آوردن چرخ صنعت - پیشبرد اهداف ملی نموده و امید است گامی در جهت تحقق آرمانهای کشورمان برداشته باشیم. هدف از این تلاش، نه تنها بازارهای داخلی، بلکه معرفی نام برند های ایرانی به خارج از مرزهای ایران زمین بوده که افتخاری بر این ادعاست.

دیدگاه ها بسته شده است