تفاوت پمپ های وکیوم | انواع پمپ های وکیوم | Types of vacuum pumps

تفاوت پمپ های وکیوم

انواع پمپ های وکیوم :

  1. پمپ وکیوم خشک
  2. پمپ وکیوم روغنی
  3. پمپ وکیوم آب در گردش ( Heavy Duty )
  4. پمپ های Hi وکیوم
  5. پمپ های خاص ( سفارشی )
  • پمپ های وکیوم خشک جز صنایع سبک بوده و در مصارف سبک همچون یونیت های دندان پزشکی، اتوکلاو های کوچک و صنایع سبک مورد استفاده قرار می گیرند.
  • پمپ های وکیوم روغنی، جز پمپ های میان رده و برای صنایع متوسط می باشد، مانند انواع چیلر های جذبی یا کمپرسی، صنایع نیازمند وکیوم پایین
  • پمپ های وکیوم آب در گردش جز صنایع سنگین بوده که به اصطلاح به آنها پمپ های وکیوم heavy duty ( سنگین کار ) گفته می شود و در کلیه صنایع سبک و سنگین مورد استفاده قرار می گیرد، طول عمر بالایی داشته و می توان آنها را به صورت مداوم برای مدت طولانی روشن گذاشت. قیمت پایین و طول عمر بالا، هزینه پایین در تعمییرات در کنار توان بالای صنعتی این مدل پمپ ها باعث توجه بسیاری از صنعت گران گردیده است.
  • پمپ های Hi وکیوم که از جمله پمپ های روغنی و آب در گردش بوده و برای مصارف خاص که نیازمند خلاء بالا می باشند مورد استفاده قرار می گیرد، هزینه ابتدایی این پمپ ها بسیار بالا بوده و صرف مصارف خاص می تواند فشار و دبی متفاوت داشته باشد.

اکنون اکثر تولید کنندگان دستگاه های صنعتی ، پزشکی، غذایی، دارویی، معادن و صنایع از پمپ های وکیوم آب در گردش استفاده نموده و هزینه های اولیه و تعمییرات پایین موجب تشویق هرچه بهتر آنها شده است.

همچنین در زمینه تولیدات صنعتی، جهت ایجاد شرایط خلاء مطلق دائمی و نگاه داشتن محفظه بصورت خلاء دائم، از پمپ های وکیوم آب در گردش استفاده می گردد که روشن بودن مداوم آنها منجر به کاهش عمر پمپ نمی گردد.